USG tkanek miękkich Wrocław

USG tkanek miękkich – Wrocław

Postawienie prawidłowej diagnozy to klucz do wdrożenia odpowiedniego leczenia – w tym celu konieczne jest przeprowadzenie badań diagnostycznych pozwalających dobrze zapoznać się ze stanem zdrowia pacjenta. Nie inaczej jest w przypadku profilaktyki różnego rodzaju schorzeń – bez prawidłowego wykonania badań nie sposób ocenić konieczności ewentualnego wprowadzenia terapii. W każdym z tych przypadków jedną z częściej wykorzystywanych metod diagnostycznych jest ultrasonografia. Jest ona stosowana także do oceny stanu tkanek miękkich organizmu, których badanie – ze względu na ich anatomiczną budowę – wymaga właściwego sprzętu oraz dużej wiedzy i doświadczenia. W przypadku jakich objawów i kiedy należy wykonać badanie USG tkanek miękkich?

Wskazania do USG tkanek miękkich

W anatomii za tkankę miękką uznaje się element, który otacza lub łączy narządy organizmu człowieka, nie stanowiąc jednocześnie ani tkanki chrzęstnej, ani kostnej. Z tego względu wskazanie do wykonania USG tkanek miękkich mogą stanowić bardzo różne zdarzenia. Wśród najczęściej występujących wymienia się wystąpienie zmian na skórze, w tkance podskórnej bądź w mięśniach. Stąd USG tkanek miękkich wykonuje się u pacjentów z obrzękiem mięśni lub po ich urazie, skarżących się na powiększenie powierzchownych węzłów chłonnych, a także z podejrzeniem przepuklin i asymetrii obwodu kończyn.

Badanie tkanek miękkich za pomocą ultrasonografu pomaga w odróżnieniu oraz określeniu wielkości torbieli, guzów, ropni, zacieków i zgrubień, stanowiących objawy różnego rodzaju chorób. Stosuje się je także w ortopedii, gdzie umożliwia dokładniejszą diagnostykę stanu mięśni, ścięgien i wiązadeł. Oczywiście w większości przypadków omawiane tu badanie wykonuje się na podstawie skierowania lekarza, jednak nie ma przeszkód, aby pacjent – w ramach profilaktyki stanu swojego zdrowia – samodzielnie zdecydował się na wykonanie USG tkanek miękkich. Cena takiego zabiegu wykonywanego prywatnie zależy od poszczególnych placówek.

Jak przebiega USG tkanek miękkich?

Przeprowadzenie tego rodzaju USG polega na przesuwaniu po ciele pacjenta – na które wcześniej nałożono cienką warstwę żelu – specjalnej głowcy. W tym samym czasie lekarz obserwuje na monitorze pojawiający się obraz. Badanie ultrasonograficzne tkanek miękkich wykonuje się najczęściej na leżąco, choć w niektórych przypadkach wskazana będzie inna pozycja. W każdym razie ultrasonografia tkanek miękkich trwa to około 10 do 20 minut, a wynik zostaje zazwyczaj przekazany jeszcze tego samego dnia.

Jeśli miejscem Państwa zamieszkania jest Wrocław lub okolice, polecamy skorzystanie z usług Centrum Medycznego MedicArt. Do wykonania USG nie jest konieczne specjalne przygotowanie. Jeżeli jednak posiadają Państwo wyniki wcześniejszych badań, związanych z aktualną dolegliwością, prosimy o przedstawienie ich w trakcie rozmowy z lekarzem. Oczywiście istotny będzie także sam opis zaobserwowanych objawów i dolegliwości, dzięki któremu specjalista wykonujący badanie mógł podjąć decyzję co do szczegółowych aspektów jego przeprowadzenia.

Specjalista przyjmujący w centrum medycznym MedicArt:

  • lek. Tomasz Mataczyński

 

Rejestracja telefoniczna

71 729 48 87

Rejestracja internetowa


 

Znajdziesz nas również na Facebooku!link facebook

Masz pytania?

Rejestracja: 717294887

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub poprzez formularz kontaktowy.

Formularz kontaktowy